Delik Delme : Deliklerde eksenel kaçıklığı önlemek için parçalar üst üste konularak birlikte delinmesi gerekir. Perçin çapına göre uygun delik delinir. Delik eksenlerinde kaçıklık olursa deliklerin büyütülmesi veya raybanlanması gerekir. Çok sayıda perçinleme yapılacak ise zımbalama ile delme yapılır. Bu pürüzler sızdırmazlık istenen birleştirme türlerinde istenmeyen bir durumdur. Zımbalar ile delinen parçalarda oluşan iç gemiler parçaların tavlanması suretüyle giderilir.

Havşa Açma : Perçin başına göre sızdırmazlığı sağlamak için delikleri havşa matkabı ile veya delikten hafif büyük matkap ile havşa açılır.

Döverek Perçin Başını Oluşturma : Birleştirme yapılacak iki parça delindikten sonra, perçin delinen yuvaya geçirilir, perçin başı alt kalıba yerleştirilir ve çektirme kalıbı yardımı ile parça ile perçin arasındaki boşluk alınır. Perçin çekiç yardımıyla parça üzerine yayıldıktan sonra üst kalıp ile perçin başı oluşturulur.

Perçinli Birleştirmede Meydana Gelen Hatalar : Perçinleme hataları çoğu kez yanlış hesaplar ya da kuralların dikkate alınmamasından ortaya çıkar . Perçinleme hataları aşağıdaki sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.

Perçin Boyunun Yanlış Hesaplanması : Perçin boyunun kısa tutulması perçin başının oluşturulmamasına neden olur. Perçin uzun tutulması ise perçin başının gereğinden fazla yayılmasına neden olur.

Perçin Çektirmesinden Kaynaklanan Hatalar : Perçin çektirmesı kullanılmadığı yada yeterli çektirme işlemi yapılmazsa parçalar birbirine tam temas etmez, dolayısıyla dövme sırasında iki parça arasındaki perçin gövdesi şişme yapar.

Perçin Gövdesinin Eğik Hale Gelmesi : Perçin delik çaplarının büyük olması perçin gövdesinin eğik hale gelmesine neden olur.

Eksenel Kaçıklıkların Meydana Getirdiği Hatalar : Perçinin deliğe girmemesine neden olur.

Çekiçleme Sonrası Meydana Gelen Hatalar : Kuralına uygun yapılmayançekiçleme yada gereğinden fazla uygulanan çekiç darbeleri kapama başında ezilmelere yol açar.

– Perçinleme İşleminde Dikkat Edilecek Hususlar : Sağlıklı bir perçinleme işlemi yapıbilmek için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

Çekici Vurulması Gereken Yere Yönlendirmek : Perçinin kapama yapılacak ucuna önce çekiçle kabaca şekil verilir. Daha sonra kapama başının biçimine göre kalıp kullanılarak perçinleme yapılır.

Çekiç Darbelerine Karşı Dikkatli Olmak : Çekiç darbelerini uygularken çekicin kayması yada çekiç sapının çıkması size zarar verebilir. Mutlaka çekiçleme işlemine başlamadan önce çekiç başı ve sapı kontrol edilmelidir.